Jzus szletsnek idpontja
2012.12.19. 16:46
A kutatk tbbsge egyetrt abban, hogy december 25-e nem Jzus szletsnek idpontja. A korai keresztnyek nem nnepeltk Jzus szletst, s nem is prbltk meghatrozni az idpontjt; az nnepls legkorbbi ismert pldja Egyiptom, ahol Jzus szletst tavaszra tettk. Szmtalan ms idpont is hasznlatos volt.
A 4. szzadtl elbb janur 6., majd december 25. vlt elterjedtt, mint Jzus szletsnek hivatalosan elfogadott idpontja. Az rmny egyhz hvei ma is janur 6-t nneplik, mg a tbbi egyhz elfogadta a december 25-ei dtumot.
A december 25-ei idpont eredetrl szmos teria van; egyikk sem ltalnosan elfogadott.
A tli napfordul krnyke a legtbb vallsban s kultrban fontos idpont volt. Kezdetben a Nap vagy a termszet jjszletsnek nnepe volt; ksbb erre az idpontra esett Ozirisz, Iuppiter, Pluto s Nimrd nnepe, a germn Yule s a rmai Saturnalia. A keresztny nnep magba olvasztotta a korbbi pogny nnepeket (erre mg ma is szmos npszoks emlkeztet); egyes elkpzelsek szerint az idpontot is tvette.
Klnsen fontos ilyen szempontbl a mithraizmus, ami sokig a keresztnysg f vetlytrsa volt. Mithrszt a Nappal hoztk kapcsolatba, s szletst december 25-n nnepeltk; egyes felttelezsek szerint Jzus figurjt jelents rszben rla mintztk.
Ms felttelezsek szerint a korai keresztnyek Jzus szletst Nagypntek idpontjbl prbltk kiszmtani, arra alapozva, hogy az testamentumi prftk halla a zsid valls szerint rendszerint az v ugyanazon napjra esett, mint szletsk vagy fogantatsuk. Jzus hallnak idpontja nem szerepel az evangliumokban; amikor megprbltk kiszmtani, mrcius 25-re vagy prilis 6-ra jutottak. Ezt az idpontot Jzus fogantatsval azonostottk, s kilenc hnapot hozzadva december 25-t, illetve janur 6-t kaptak.
A hagyomny szerint Jzus a Hanuka idejn szletett, ami a hber naptr szerint kiszlv 25-tl tvt 2-ig vagy 3-ig tart. Kiszlvet ltalban decemberrel azonostottk. Azonban ha elfogadjuk Jzus szletsre a legvalsznbbnek tartott i. e. 5 dtumot, akkor kiszlv 25. november 25-re esik.
Egyes keresztnyek gy hittk, hogy Gbriel arkangyal megjelense Zakaris eltt, amikor kzlte vele, hogy Keresztel Szent Jnos apja lesz, Jm kippur idejre esett. Ez azon a(Lukcs evangliumnak 1. fejezetben szerepl trtnetbl fakad) hiten alapult, hogy Zakaris fpap volt, s az angyal akkor jelent meg neki, amikor a Szentek Szentjbe ment (a jeruzslemi Szently ezen termbe csak a fpap s csak vente egyszer, Jom Kippur alkalmval lphetett be). Eszerint Jnos fogantatsa valamikor szeptember vgn, s a szletse jnius vgn trtnhetett (a hagyomny a dtumot jnius 24-re teszi). Az evangliumok szerint az angyal hrom hnappal Jnos fogantatsa eltt jelent meg Szz Mrinak (a hagyomny szerint mrcius 25-n). Innen kilenc hnapot szmolva december 25. addik.
Dave Reneke s ausztrl csillagsz kollgi egy szmtgpes programmal arra jutottak, hogy olyan objektum, ami megfelelne a Bibliban emltett csillagnak, ami a napkeleti blcseket elvezette Jzushoz, valjban nem karcsonykor, hanem nyron volt megfigyelhet Betlehem jszakai gboltjn: a Vnusz s a Jupiter kerlt ltszlag olyan kzel egymshoz, hogy a fnyk sszeolvadt, s egy ltvnyos, nagymret csillagnak tnhetett a Fldrl. Jzus szletsnek idpontjt ennek nyomn jnius 17-re teszik.
|