Angyaljárás
2012.12.19. 17:01
A többi magyartól eltérően Erdélyben különleges módon ünneplik a Karácsonyt. Az ünnepet megelőző Szentestén kerül a helyére a karácsonyfa és az ajándékok, de azokat nem a kis Jézus, hanem az Angyal hozza. Nincs meghatározva név szerint, hogy melyik angyal, nem több angyal, csak egy, de az mindenképpen határozott névelővel: az Angyal.
Az Angyal az ablakon besurran a lakás egyik szobájába, miközben a család mit sem sejtve de mégis várakozva a szobán kívül tartózkodik. Az Angyal fenyőfát hoz, szépen feldíszíti és a tövét bőségesen megtölti ajándékokkal. Majd megrázza csengőjét és rögtön távozik. A család ennek hallatára izgatottan jön be és csodálja a ragyogó látványt. A fát körülállva karácsonyi dalokat énekelnek, majd kiosztják egymás között az érkezett csomagokat, melyeket mindenki meglepetten bontogat.
Az angyaljárás eredete talán a legnépszerűbb magyar karácsonyi dalhoz fűződik, "Mennyből az angyal lejött hozzátok, pásztorok", amely szavak elhangzása összekötődik a pillanattal, amikor megjött az ajándékozó, és ha "lejött hozzátok", akkor ő az, aki az ajándékokat is hozta (a szerző véleménye).
A karácsonynak legalább ezt a mozzanatát a kommunizmus sötét éveiben is örömmel és dacolva ünnepelhette szinte mindenki, hiszen egy családon belüli esemény nem zavarta annyira a hatóságokat. Eközben a román közösségnek természetesen a Karácsony Apó osztogatta az ajándékokat.
Az összmagyarság Karácsonya ezért is oly értékes, hiszen ha Szent Miklós napján már eljött a Mikulás, Karácsonykor a kis Jézus vagy az Angyal hozza az ajándékokat, és kissé egyhangú lenne ha újra egy apó lepné meg a várakozókat.
|