Christstollen
2012.12.19. 17:02
A Christstollen (sz szerinti fordtsa: Krisztuskalcs), ms nven Stollen vagy Stolle, egy ismert nmet karcsonyi s egyben pkstemny, melynek formja s kinzete a beplylt Kisjzusra emlkeztet. Leginkbb a magyar gymlcskenyrhez s a klnbz kalcsflkhez hasonlt. A stollen sr kelt tsztbl kszlt pkru, mely 10 kg liszthez legalbb 3 kg vajat vagy margarint, 6 kg mazsolaflt (kznsges, sultana s feketeszem mazsolt), illetve kandrozott narancs- s citromhjat tartalmaz.
A kzzel kszlt Christstollen valsznleg Nmetorszg legrgebbi hagyomnyos karcsonyi stemnye. Hivatalosan elszr 1329-ben a Saale-menti Naumburgban emltettk mint Henrik pspk karcsonyi ajndkt. Akkoriban a stollen mg csak egy kelt tsztbl kszlt szegnyes tel volt az adventi bjt idejre. A mai napig vltozatlan formja a fehr cukorbevonattal egytt a plyba tekert, jszltt Jzusra emlkeztet. Mivel a kzpkorban a katolikus dogmk nem engedlyeztk vaj vagy tej fogyasztst bjt idejn, a stollen tsztjt is csak vzbl, zabbl s repceolajbl lehetett kszteni. 1491-ben azonban VIII. Ince ppa egy „vajlevlknt” (Butterbrief) ismertt vlt levlben, engedlyezte olaj helyett a vaj hasznlatt azzal a felttellel, hogy akik ezltal „vtkeztek”, azoknak a bnbocsnatrt fizetnik kellett, mely bevtel tbbek kztt a Freibergi Dm felptst is szolglta. A „vajlevl” kezdetben csak az uralkodhzra s beszlltira vonatkozott, de rvnyt nem sokkal ksbb nagyvonalan kiterjesztettk a lakossgra is. gy teht jogosan llthatjuk, hogy egy ppa is kzremkdtt a stollen ma is hasznlatos receptjnek kialakulsban. A hagyomny szerint a szszorszgbeli Torgauban l Heinrich Drasdo udvari pktl szrmazott az tlet, hogy az adventi bjtben fogyasztott szegnyes kalcsot karcsonyra klnbz nyencsgekkel, pldul aszalt gymlcskkel gazdagtsk. gy szletett meg a bjti kalcsbl a ma is ismert nnepi gymlcskenyr.
A Christstollen egyik vltozata, a „Dresdner Stollen” (magyarul: Drezdai stollen) egsz Szszorszgban s azon kvl is hres volt. A naumburgi bejegyzs utn krlbell 150 vvel, „anno 1474-ben” tnt fel akkor mg „Christbrod” (sz szerinti fordtsa: Krisztuskenyr) nven egy, az udvar rszre killtott szmln. Eredetileg a helyi szhasznlatban a „Striezel” elnevezs volt elterjed, a drezdai Striezelmarkt (magyarul: Kalcspiac), Nmetorszg legrgebbi karcsonyi vsra is, ennek a tradicionlis stemnynek ksznheti a nevt. A vrosban 1500 ta ruljk a karcsonyi stollent („Christbrod uff Weinachten”). A szsz pkek 1560 ta minden vben a szent nnep alkalmbl megajndkoztk tartomnyurukat kett, msfl mter hossz s 36 font (kb. 18 kg) sly karcsonyi stollennel. Ezek olyan nehezek voltak, hogy nyolc pkmester s nyolc inas tudta csak a kastlyba vinni ket. II. (Ers) gost drezdai vlasztfejedelem 1730-ban egy 1,8 tonns, risi stollent sttetett, amit aztn 24 000 szeletre vgtak fel. Ehhez az esemnyhez kapcsoldik a minden vben advent msodik szombatjn megrendezsre kerl Stollenfest elnevezs nnepsg a Striezelmarkton. Igazolt tny, hogy Siebenlehn s Meien vros pkjei a maguk idejben messze hresek voltak a stollenkrl. A siebenlehni mesterek „szekrszmra” szlltottk stollenjeiket Drezdba, az ottani pkch legnagyobb bosszsgra. Csak a harmincves hbor vgn, 1648-ban harcoltk ki maguknak a kivltsgot a drezdai pkek, hogy csakis az ltaluk ksztett stollent lehessen a Striezelmarkton rulni. Miutn megszokott vlt, hogy a pkek kedvkre hasznlhattk a „Dresdner Stollen” elnevezst, a stollen az NSZK s az NDK kiegyezsi trgyalsain is szba kerlt. Ennek eredmnyekpp Nmetorszg jraegyestse utn a „Dresdner Stollen”-t mint mrkt bejegyeztk, s eredetvdett nyilvntottk: vagyis 1997 ta csak a Drezda trsgben sttt stollenek viselhetik ezt a nevet. Az „eredeti” drezdai stollen kifejezs helyes hasznlatra a „Schutzverband Dresdner Stollen” egyeslet gyel, mely mintegy 150 drezdai s Drezda krnyki pk illetve cukrsz rdekeit kpviseli. Ettl eltekintve szerte Nmetorszgban mg mindig nagy mennyisgben adnak el legklnbzbb nev stolleneket, gy pldul az rchegysgben („Erzgebirgischer Stollen”), szak-Rajna-Vesztfliban („ Stollenspezialist”), Brmban („Bremer Klaben”), Vesztfliban („Westfalenbckerstollen“, „Mnsterlnder Stollen”), Erfurtban („Schittchen”), Mnchenben („Mnchner Kindl Stollen”), az Eifel-hegysgben („Stollenbcker“), Kln krnykn („Klner Stollen“). A Kuchenmeister a legnagyobb ipari stollengyrt cg, amely zeme Soest vrosban, Vesztfliban tallhat.
|