Hanukka
2012.12.28. 16:35
A hanukka (→hberl חֲנֻכָּה ḥnukk, pontozatlanul חנוכה is, felszentels), az egyik leghosszabb, nyolc napig tart →zsid nnep: a "fny nnepe". A Makkabeusoknak a szriai grgk feletti gyzelmre (i. e. 165.), a →jeruzslemi szently megtiszttsra s jraavatsra, valamint a nyolc napon t g mcses csodjra emlkezik. Azon →zsid nnepek kz tartozik, melyek nem a →Trn alapulnak (ilyen mg pldul →Purim), abban egyedi, hogy egy hadi esemnyt rkt meg a np emlkezetben. Ettl eltekintve tbb prhuzamot is mutat ms "fny nnepekkel" s hagyomnyokkal. A „templomszentels nnepe” (latin dedicatio ecclesiae) a keresztny hagyomnyokban is ismert, mitbb Jzus Krisztus is rendszeresen feljrt megnnepelni a hanukkt (Jnos ev. 10/22). Ezt az nnepet ismerik leginkbb a nem zsidk krben. A legfontosabb vallsi szertarts az, hogy minden este meggyjtjk a chnuki menra egyik jabb lngjt.
A zsid hagyomnyokban a hanukka a kisebb nnepekhez tartozik. Kisebb nnepeknek azokat a szertartsokat nevezzk, amelyek nem a Mzes knyveiben szerepl esemnyekkel kapcsolatosak, hanem a bibliai idk vgn vagy azutn trtntekkel. A Makkabeusok knyveit, amelyekben ezeket az esemnyeket feljegyeztk, a zsid iratok apokrifnek neveztk, mert nem tartoztak a zsid knonhoz, de a keresztny egyhz elfogadta sugalmazott knyvnek, s az szvetsgben megtallhat. Mivel a zsidk szmra az ebben lert esemnyek a trtnelemben mr a Bibliban lert esemnyek utn kvetkeztek, a hanukt posztbiblikus, azaz a bibliai idk utni nnepnek nevezik.
A Mzes utni idk hrom jeles napja Tis Bev v hnap 9-e, a Purim s a Chnuk(hanukka). Szertartsi elrsaik kevsb szigorak, mint a nagynnepiek. Chnukkor pldul szabad dolgozni.
A hanukka elsdlegesen a jeruzslemi templom jraszentelsnek nnepe, melyet a Kiszleu 25. s a r kvetkez 7 nap nnepelnek (v. Szm 7,11; 2Krn 7,5: Salamon idejben; Ezd 6,16: Ezdrs idejben). Msodsorban a Kr. e. 165: a szriaiak fltti gyzelem utn keletkezett a Templom megtiszttsnak, flszentelsnek s az j →gldozati oltr fellltsnak emlkre tartott nnep (v. 1Mak 4,54-59; 2Mak 2,16.19; 10,6). A hanukkija (hanukkamenra (8 kar gyertyatart)) meggyjtsa ma is hozztartozik a 8 napig tart nnephez.
A templomszentels nnepe (latin dedicatio ecclesiae) a keresztny hagyomnyokban is ismert: a flszentelt templomokban venknt tartott liturgikus megemlkezs. Az jszvetsg-ben grg neve enkaini (a Vulgata-ban encaenia; Jn 10,22). Elszr a fny nnepeknt ltk, valsznleg annak emlkre, hogy a Templomban jra meggyjthattk a mcseseket. Innen rthet, hogy Josephus Flaviusnl phota ('mcstart') nven szerepel. A hatlyos liturgikus szablyok szerint a nagy rmai bazilikk a templomszentels nnepet (XI. 9: →laterni Keresztel Szent Jnos-fszkesegyhz, XI. 22: →vatikni Szent Pter-bazilika, VIII. 5: →Santa Maria Maggiore-bazilika) az egsz Egyhz, a szkesegyhzak templomszentels nnepet az egsz egyhzmegye, a plbniatemplomokt az egyhzkzsgek, az egyb templomokt az adott kzssgek lik meg a szentels vforduljn.
|