Nemzetkzi nnap
2012.12.28. 16:38
A nemzetkzi nnap a nk irnti tisztelet s megbecsls kifejezsnek napja, amelyet 1917 ta (Magyarorszgon 1948 ta) minden v mrcius 8-n tartanak. A nemzetkzi nnapot az ENSZ is a vilgnapok kzt tartja szmon. A nnap eredetileg a mai virgos, kedveskeds megemlkezssel szemben munksmozgalmi eredet, harcos, a nk egyenjogsgval s szabad munkavllalsval kapcsolatos demonstratv nap volt.
A nemzetkzi nnap ltrehozi szerint az egyszer, de mgis trtnelmet alakt nk napja, ami a nk vszzados kzdelmt eleventi fel, melyet az egyenl jogokrt s lehetsgekrt vvtak.
Az els mrcius 8-hoz ktd esemny 1857-ben trtnt, amikor mrcius 8-n emberibb munkafeltteleket s magasabb fizetst kvetel textilipari ndolgozk tntettek New York utcin.
A nemzetkzi munksmozgalom fejldsvel a nk emancipcijnak krdse is egyre inkbb eltrbe kerlt: 1866. szeptember 3. s 8. kztt az I. Internacionl (hivatalosan: Nemzetkzi Munksszvetsg) els kongresszusn hatrozatot fogadtak el a nk hivatsszer munkavgzsrl. Ez a hatrozat annak az vezredes sztereotpinak kvnt vget vetni, mely szerint a nk helye kizrlag otthon van. Az 1899. jlius 14-n kezdd II. Internacionl alakul kzgylsn Clara Zetkin beszdben hirdette a nk jogt a munkhoz, az anyk s gyerekek vdelmt s a nk szles kr rszvtelt az orszgos s nemzetkzi esemnyekben.
1909-ben az Egyeslt llamokban tartottk meg az els nemzeti nnapot, februr utols vasrnapjra, 28-ra igaztva.
A II. Internacionl VIII. kongresszusn 1910. augusztus 28. s szeptember 3. kztt hatroztak arrl, hogy a nk vlasztjognak kivvsa rdekben nemzetkzileg is nnapot tartanak. A hatrozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlkezs pontos dtumrl nem szletett dnts. 1911. mrcius 19-n Ausztriban, Dniban, Nmetorszgban s Svjcban tartottk meg a vilgon elszr a nemzetkzi nnapot.
1917. mrcius 8-n (a julinus naptr szerint februr 23-n, azaz: februr utols vasrnapjn) Oroszorszgban nk tntettek kenyrrt s bkrt. Ngy nappal ksbb – nem kzvetlenl ennek a tntetsnek a hatsra – II. Mikls cr lemondott, s polgri kormny alakult, mely szavazjogot biztostott a nknek. Ezzel vlt vglegess a nnap dtuma is, mely a vilg legtbb orszgban mrcius 8-a.
|